Ніс – це початок дихального шляху. Анатомічно виділяють внутрішній та зовнішній ніс. Внутрішній ніс складається з двох носових порожнин, що розділені між собою кістково- хрящовою носовою перетинкою. Носові порожнини вислані слизовою. Порожнина носа контактує з приносовими пазухами, що є парними повітроносними порожнинами в лицьовому скелеті черепа.

 Які функції виконує ніс?

Ніс, як початок дихального шляху, виконує дуже багато функцій, на які ми навіть не звертаємо уваги, в нашому повсякденному житті.

 1. В першу чергу, ніс приймає учать в акті дихання. Якщо дихання відбувається через рот, вдих стає менш глибоким , що зменшує кількість кисню, який потрапляє до організму.
 2. Зігрівання повітря відбувається за рахунок тепла від поверхні стінок носа. З 20 °С температура повітря підвищується до 36°С після проходження через порожнини носа до носоглотки. Зігріваючий ефект тим більше виражений чим нижче температура зовнішнього середовища.  
 3. Зволоження відбувається за рахунок поглинання вологи із слизової оболонки. Протягом доби у дорослої людини виділяється із носової порожнини у вигляді пара більше 500 мл води, але цей об’єм залежить від температури повітря, вологості та стану порожнини носа ті інших чинників.
 4. Очищення повітря забезпечує декілька механізмів. При проходженні повітря через присінок носа великі часточки пилу затримуються волосками шкіри присінку носа. Більш дрібні частинки осідають на слизовій оболонці, що покрита слизовим секретом. Близько 40-60% частинок, вірусів та мікробів, що вдихається з повітрям затримуються на слизовій і видаляються разом із слизом за допомогою миготливого епітелію. Загальний час проходження слизу від переднього краю нижньої носової раковини до хоан може тривати до 20-30 хв. На рухи війчастого епітелію вливають фактори-  запальні, температурні, фізичні, хімічні.  При порушенні нормальних умов війки не тільки перестають коливатися, але можуть і повністю зникнути поки не нормалізуються умови на слизовій.  Тому, використовуючи назальні краплі треба завжди пам’ятати, що застосування медичних препаратів може викликати не тільки лікувальний, а і негативний вплив на слизову ( особливо при тривалому використанні).
 5. Обоняльна (розпізнавання запахів) функція виконується обоняльною зоною слизової оболонки носа.
 6. Приносові пазухи виконують захисну та резонаторну функцію.

Викривлення носовї переділки може спричинити утруднення носового дихання.

Викривлення носової переділки може бути вродженим так і набутим.

-Фізіологічна – виникає в результаті дисгармонійного розвитку частин носа в молодому віці.

-Травматична – виникає внаслідок зовнішньої дії механічного фактору, часто супроводжується пошкодженням носової перетинки та безпосередньо носових кісток, що викликає косметичний дефект, це в свою чергу потребує проведення септопластики в комбінації з ринопластикою.

-Компенсаторна – виникає у випадку, коли у порожнині носа мав місце якийсь фактор поза межами перетинки, який створював тиск на неї.

Чи викривлення носової переділки зустрічається часто? 

Викривлення носової переділки зустрічається у 90 % людей. Але вираженість викривлення може бути різною, тому про нього можна не знати тривалий час. Зустрічається у дорослих так і у дітей.

Які прояви викривлення носової передіки?

 1. Утруднення носового дихання.
 2. Носові кровотечі.
 3. Головний біль.
 4. Часті перевтоми.
 5. Зниження імунітету
 6. Хропіння.
 7. Можуть виникати отити, фарингіти, тонзиліти як наслідок викривлення носової передіки

Як діагностується?

Проведення відеоендоскоії порожнини носа
 1. Огляд та консультація отоларинголога
 2. Відеоендоскопія порожнини носа
 3. КТ приносових пазух

Як лікується викривлення носовї переділки?

Викривлення носової переділки потребує хірургічного лікування . Чи кожен випадок викривлення носової переділки потребує оперативного втручання? Звичайно, що ні. Про доцільність проведення операції (септопластики) приймає рішення отоларинголог на підставі огляду, скарг, результатів обстеження. В тих випадках коли викривлення значне і негативно пливає на щоденне функціонування організму пацієнта, чи у випадку виникнення ускладнень.

Реабілітація після септопластики.

Після операції в порожнині носа знаходяться тампони та силіконові фіксатори. Тампони видаляються на 2 добу. Силіконові фіксатори на 5-7 добу. Дихання повністю відновлюється протягом 3 тижнів. В стаціонарі пацієнт знаходиться від 2 – 5 діб. Періодично протягом місяця необхідно приходити на огляд та очищення носа до ЛОР-лікаря.

Команда “Polish Med” бажає Вам здоровья та вільного дихання носом на повні груди.

Ніс та його функції. Викривлення носової переділки.