Терапевтчна стратегія ведення хворого з деменцією включає: динамічне спостереження за хворим, ранній початок лікування із застосуванням (по можливості) патогенетичної терапії, тривалість та безперервність терапії, лікування супутніх неврологічних, психіатричних та соматичних розладів, медичну, соціальну та професійну реабілітацію.

Діагностичний аспект також впливає на терапевтичні підходи. Якщо встановлена потенційно зворотна деменція, серед розглянутих нами – деменція при нормотензивній гідроцефалії, можливо в деяких випадках проведення шунтуючої операції, яка може вплинути на подальше покращення когнітивних функцій пацієнта. Часто зустрічаються поєднані форми деменцій з ознаками, наприклад, судинної деменції та хвороби Альцгеймера, в зв’язку з чим було розроблено єдиний терапевтичний підхід до найбільш частих нозологічних форм деменцій. Основою цього підходу є застосування базисної терапії, до складу якої входять методи лікування, спрямовані на попередження подальшого ушкодження мозку та/чи забезпечення тривалої стабілізації або сповільнення подальшого зниження психічних функцій в умовах прогресування патологічного процесу. Ця терапія дозволяє пролонгувати побутову незалежність хворого, відстрочити безпорадність, грубі поведінкові порушення, госпіталізації в психіатричний стаціонар, знизити навантаження щодо догляду для родичів та соціальних служб.

Доведену ефективність щодо розглянутих деменцій мають інгібітори холінестерази (ІХЕ), модулятор глютаматних NMDA-рецепторів мемантін (Абікса) та центральний холіноміметик попередник ацетилхоліну – холіну альфосцерат (Гліатилін). Першим препаратом ІХЕ з доведеною ефективністю був такрин – центральнодіючий неконкуруючий оборотний ІХЕ. . На сьогодні використовують такі ІХЕ другого покоління, як галантамін, рівастигмін, донепезил. Кожен із них має свій притаманний механізм дії та особливості фармакокінетики. Щодо використання при хворобі Паркінсона – слід утримуватися від призначення донепезилу, який у деяких хворих може спровокувати різке наростання симптомів паркінсонізму. Селективний блокатор NMDA-глутаматних рецепторів мемантин представлений в Україні оригінальнім препаратом Абікса. 

Останнім часом до складу препаратів з доведеною ефективністю при деменціях додався попередник ацетилхоліну, центральний холіноміметик ,що достовірно добре проникає через гематоенцефалічний бар’єр та підвищує виживаність нейронів, полусинтетичний дериват фосфатидилхоліну – холіну альфосцерат (Гліатилін). 

До інших препаратів, які іноді використовують у базисній терапії деменції, що теоретично можуть мати позитивний вплив на перебіг захворювання, можна віднести також попередник ацетилхоліну – цитіколін, ІХЕ – іпідокрин, нестероїдні протизапальні засоби (індометацин, рофекоксиб, целекоксиб) для лікування хвороби Альцгеймера, селегілін (лікування хвороби Альцгеймера), вітамін Е та інші антиоксиданти, вітаміни групи В (для запобігання гіпергомоцистеїнемії як одного з факторів ушкодження мозку), статини (як профілактика розвитку деменції), екстракт гінкго білоба, нейротрофічні засоби (церебролізин, актовегін – як додаткова терапія при лікуванні ІХЕ та мемантином) та інші ноотропні засоби.

Самолікування шкодить вашому здоров’ю.

Кваліфіковану та детальну інформацію Ви отримаєте на консультації у невролога.

Запис на консультацію невролога за телефонами:

Kyivstar +38(068) 369-07-88 ;

lifecell: +38(063) 606-72-24 

або через форму на сайті

Сучасні підходи в лікуванні деменції