Аспіринова тріада – це різновид бронхіальної астми, яка включає в себе три компоненти:

· Бронхіальну астму, вона може бути як атопічною, так і неатопічною.

· Непереносимість аспірину та інших нестероїдних протизапальних препаратів. (НПЗП)

· Поліпоз носової порожнини або поліпозну (гнійно — поліпозну) риносинусопатію

Здатність НПЗП викликати задуху у деяких хворих на бронхіальну астму дозволяє виділити саме “аспіринову” астму. Цей варіант відрізняється досить характерним клінічним проявом, його частота складає біля 10% від усіх варіантів БА. З цього слідує, що астматична тріада – це аспіринова астма в поєднанні із зростанням поліпів у носовій порожнині та синусах.

Гіперчутливість до ацетилсаліцилової кислоти (АСК) та нестероїдним протизапальним препаратам на сьогоднішній день являється актуальною проблемою для лікарів багатьох спеціальностей, які застосовують їх при лікуванні різноманітних хвороб. Діагностика проводиться на підставі анамнестичних і клінічних ознак. У разі відсутності типового анамнезу діагноз гіперчутливості до НПЗП підтверджується за допомогою провокаційного тесту. Ступінь прояву реакції залежить від дози та шляху введення препарату в організм. Наприклад, при інгаляційному, внутрішньовенному або внутрішньомязовому вираженість реакції буде найвища.

Поліпозний риносинуїт можна назвати однією з найважливіших проблем в оториноларингології

Лікування хворих на аспіринову бронхіальну астму суттєво відрізняється від терапії хворих з іншими варіантами перебігу бронхіальної астми.

У першу чергу при АБА категорично забороняється прийом аспірину та інших нестероїдних протизапальних препаратів. Виключення вищенаведених ліків є одним із основних факторів на шляху до успішного контролю та профілактики симптомів даного захворювання. Також варто з обережністю застосовувати у лікуванні парацетамол.  Пацієнтам хворим на  АБА  слід призначати не більше 500 мг і спостерігати за реакцією організму на протязі двох — трьох годин, оскільки приблизно у 5% відсотків хворих може виникнути алергічна реакція на парацетамол. Також слід виключити з харчового раціону пацієнтів наступні продукти:

•консерви з тривалим терміном зберігання;

•ковбасні вироби, буженину, шинку тощо;

•фрукти, які містять саліцилати (абрикоси, грейпфрут, лимони, яблука, виноград, апельсини, дині, малину, вишню, чорнослив, чорну смородину, ожину;

• горіхи, а саме — мигдаль;

• пиво;

• небажано також використання фармацевтичних та харчових продуктів , у яких міститься тартразин і бензонати;

Однак варто пам’ятати, що відмова від аспірину, а також певних харчових продуктів, не призводить до повного одужання пацієнтів, але може суттєво знизити частоту загострень захворювання.

Аспіринова тріада