Збудником коронавірусної інфекції COVID-19 є вірус SARS-CoV-2, який був вперше виявлений в Ухані, Китай, в 2019 р.

Носова порожнина – є основним джерелом потрапляння вірусу SARS-CoV-2 в організм людини.

Вже не секрет для кожного, що коронавірус спричинивший пандемію COVID – 19, призводить до втрати нюху та смаку у великої кількості пацієнтів. Ці симптоми зустрічаються у 70-80% хворих.

Спостереження показують, що у більшості пацієнтів, які відмічають аносмію при коронавірусі відсутнє відчуття закладеності носа, нежить. Пацієнти часто відмічають відсутність утруднення носового дихання.

Причиною втрати нюху – є ураження клітин нейроепітелію – нюхових рецепторів. Вони розміщені в слизовій оболонці верхнього носового ходу і носової переділки. На клітинах епітелію в носовій порожнині знаходиться велика кількість ферментів, які необхідні для проникнення вірусу SARS-CoV-2. Враження клітин нюхового нейроепітелію може призвети до запальних змін, які стають причиною тимчасової втрати можливості відчувати запахи.

Дослідники із США встановили, що вірус вражає не безпосередньо нервові клітини, а опорні і базальні клітини слизової, які живлять нервові клітини. В них накопичується білок. Це одна із причин, чому через два –три тижні нюх відновлюється – самі нервові клітини не відмирають. Сенсорні нейрони, які передають відчуття запаху до головного мозку, не входять в число вражених типів клітин. Одже, результати досліджень показують, що новий коронавірус змінює нюх у пацієнтів, не впливаючи на нейрони, а патологічно діючи на функцію підтримуючих клітин.

Також відомо, що ансомія при COVID-19 відрізняється від ансомії, викликаної іншими вірусними інфекціями, в тому числі іншими коронавірусами. Наприклад у пацієнтів після COVID-19 зазвичай відновлюється нюх протягом декількох тижнів – набагато швидше, ніж місяці, які можуть знадобитися для відновлення від ансомії викликаної іншою вірусною інфекцією.

Які проблеми може викликати втрата нюху?

У деяких пацієнтів втрата нюху може викликати серйозні психологічні розлади і призвести до стану, з яким пов’язано безліч проблем психічного і соціального характеру, особливо до депресії і тривожних станів. Стресові фактори, характерні для COVID-19 включають в себе: страх захворіти і померти, страх соціальної ізоляції, втрата близьких, відчуття беззахисності, самотності в усовах ізоляції. Ці стреси можуть провокувати виникнення нових симптомів або призвести до загострення порушень психічного здоровя.

Здатність розпізнавати запахи є сприятливою ознакою одужання. Термін відновлення після коронавірусу може бути від 8-14 днів до 1-3 місяців. Для покращення загального стану рекомендована симтоматична терапія направлена на зменшення набряку та запалення в носовій порожнині. Також, ряд науковців ефективними вважають ольфакторні тренінги. Але, головне не панікувати та дотримуватись порад лікаря.

Будьте здорові.

Втрата нюху при COVID-19