Ревматизм – це системне ураження сполучної тканини (суглобів, судин, серця, шкіри) інфекційно-алергічної природи.
З розвитком захворювання можлива деформація серцевих клапанів, розвиток серцевої недостатності і пороку серця. Основною причиною ревматизму є респіраторна стрептококова інфекція. Як правило, захворювання передують ангіна, тонзиліт, фарингіт, скарлатина. Під час яких імунна система активно продукує специфічні антитіла для боротьби зі стрептококами. У ряді випадків можна говорити про генетичну схильність до захворювання, так як захворюваність дітей значно вища в тих сім’ях, де у когось з батьків є ревматизм.

Як можна розпізнати захворювання?

Зовнішні ознаки ревматизму різноманітні, а перебіг хвороби може бути гострим, підгострим, затяжним або рецидивуючим.Симптоматика залежить від характеру перебігу процесу і від того, які органи виявилися вражені запаленням. Типова клініка проявляється на другий-третій тиждень після перенесеної стрептококової інфекції. На ранньому етапі можливі артралгії – болі в великих або середніх суглобах. У хворого починається лихоманка, може з’явитись висипка, суглоби, частіше колінні, червоніють, присутня болючість при ході, розвиваються слабкість, підвищене потовиділення, головний біль. Такі симптоми присутні майже у всіх пацієнтів.

Чим небезпечний ревматизм?

Без правильного лікування ревматизм може привести до небезпечних ускладнень, таких як:
• Ураження мітрального та інших серцевих клапанів;
• Серцева недостатність;
• Ниркова недостатність;
• Захворювання нервової системи.

Як попередити захворювання?

Запалення зачіпає сполучну тканину опорно-рухового апарату, а також серцево-судинної і нервової системи. До появи ревматизму схильні як діти так і дорослі. Головний фактор ризику для розвитку ревматизму – ослаблений з яких-небудь причин імунітет (наприклад, в силу хронічних захворювань, складного лікування..)

Тому найкраща профілактика ревматизму – не допускати розвитку стрептококової інфекції. Але якщо вы все ж таки зіткнулися з одним з інфекційних захворювань лор органів , у такому випадку потрібно чітко дотримуватися рекомендацій лікаря.
Крім того, пацієнтам з ревматизмом поза фазою загострення рекомендується робити для профілактики курси препаратів пеніцилінової групи ,виключно за призначенням лікаря.
Оскільки захворювання носить системний характер, лікування ревматизму здійснюється під суворим контролем.
Як правило, застосовується комплексна терапія, основними цілями якої стають пригнічення інфекції, припинення запального процесу і попередження або лікування серцево-судинних патологій.

Ревматизм