COVID-19 може вражати різні органи і системи людини. Пневмонія – найпоширеніше ускладнення, але не єдине. Коронавірус викликає ряд змін в організмі, які зачіпають і серцево-судинну систему. Порушення згортання крові може призвести до утворення мікротромбів, зміни жорсткості судинної стінки стають причиною підвищеного артеріального тиску. Особливо небезпечний COVID-19 для людей які мають хронічні серцево-судинні і ендокринні захворювання. Це може погіршити стабільний стан і привести до кризи.

Є група інфекційних захворювань міокарда – так звані міокардити. Механізм ураження серцевого м’яза пов’язаний з впливом патогенних мікроорганізмів і продуктів їх життєдіяльності на тканини серця. Також пошкодження відбувається на тлі загальної реакції організму на запалення.
Проблеми з серцем і судинами виникають не у всіх, хто переніс СOVID. У групі ризику пацієнти з хронічними захворюваннями, такими як ішемічна хвороба, артеріальна гіпертензія, проблемами ендокринної системи – цукровий діабет, надмірна вага, а також літні люди.
Саме тому дуже важливо бути особливо уважними, стежити за тиском і пульсом, особливо якщо після хвороби не вдається довго відновитися. Коронавірус може негативно вплинути навіть на людей, які раніше не скаржились на захворювання серцевосудинної системи.

Потрібно негайно звернутись до лікаря, якщо у вас присутній хоча б один з нижченаведених симптомів:

• підвищена втома;
• головний біль;
• задишка;
• біль в області серця;
• пришвидшене серцебиття;
• відчуття «перебоїв»;
• немає ритмічності пульсу.
• погіршення пам’яті;
• порушення сну.

При сильному болі в області серця тривалістю більше п’яти хвилин потрібно викликати швидку допомогу!
Задишка може бути ознакою ураження серцево-судинної системи, нарівні з перебоями пульсу.

Як відновити сили після коронавірусу?

Правильне відновлення після COVID-19 дуже важливе. Оскільки, навіть після негативного тесту, перенесений недуг може довго нагадувати про себе. Чим раніше почнеться реабілітація, тим швидше вдасться повернутися до звичного способу життя.

На тлі новин про те, що коронавірус викликає підвищене тромбоутворення, в аптеках почали масово скуповувати антикоагулянти. Деякі самі собі призначають ці препарати для профілактики. Однак бажання попередити утворення тромбів може обернутися не менш серйозними проблемами, ніж інфаркт або інсульт.

Приймати антикоагулянти для профілактики, без показань, категорично забороняється! Вони призначаються виключно за результатами аналізів і під наглядом лікаря. Під час прийому деяких антикоагулянтів необхідно щотижня контролювати згортання крові. Крім цього, перед тим як розпочати приймати ці препарати, враховуються стать, вік, супутні захворювання.
Самолікування може призвести до шлунково-кишкові кровотечі. Ситуація ускладнюється тим, що внутрішні кровотечі на ранній стадії складно запідозрити, вони можуть особливо не проявляти себе до настання критичного стану.
Також, це стосується неконтрольованого прийому вітамінів. На сьогоднішній день це є одним з найпопулярніших методів профілактики коронавірусної інфекції. Вітаміни відносяться до лікарських засобів, тому їх повинен призначати лікар після ретельного огляду, консультації і виключно на основі аналізів, які вкажуть на наявність авітамінозу. Надмірний прийом цих препаратів може призвести до гіпервітамінозу.
Профілактика серцево — судинних захворювань включає в себе:

• активний відпочинок;
• збалансоване харчування;
• дотримання режиму сну;
• регулярне фізичне навантаження:
• прогулянки на свіжому повітрі,
• лікувальну фізкультуру;
• пробіжки.

Ті, хто теж перехворів на covid протягом 6 міс мають небезпеку отримати ускладнення такі як тромбоемболії гілок ЛА(як результат цитокінового шторму на клітини судин), прояви: окрім задишки, що раптово виникає при незначному фізичному навантаженні, турбує брадикардія (або тахі- підвищення пульсу), t 37.0, різка слабкість. Тому, аби уникнути ускладнень,що призводять до непередбачуваних наслідків, бажано проконсультуватись з кардіологом та зробити ЕКГ.

Ускладнення в кардіології після COVID-19