Фурункул носа – гостре гнійно некротичне запалення волосяного фолікула і оточуючої сполучної тканини, обумовлене потраплянням ззовні патогенних і вірулентних стафілококів.

Фактори ризику: забруднення шкіри, мікротравми, та інші механічні впливи на шкіру. Хронічному і множинному фурункульозу сприяє сенсибілізація шкіри до стафілококу, авітаміноз, порушення обміну речовин, зниження імунітету, цукровий діабет . Множинне висипання фурункулів – фурункульоз, може бути обмеженим або поширеним на різних ділянках тіла.

Фурункул носа, верхньої губи і верхньої половини обличчя небезпечний внутрішньочерепними ускладненнями в звяку з тим, що венозна сітка цих областей через кутову вену обличчя сполучається з венозною системою мозкових оболонок передньої черепної ямки. Через анастомози вен обличчя з венами мозкових оболонок і мозковими синусами можливе попадання гнійних тромбів у внутрішньочерепні венозні системи і розвиток гнійного мененгіта і сінустромбоза кавернозного та інших синусів. У місці виникнення фурункула виникають гіперімії, ущільнення шкіри, набряк оточуючих тканин. Шкіра дуже гіперимована, набрякла і болюча при дотику.

Ускладнення фурункула носа:

• лицьовий лімфангоїт ;

• тромбофлебіт лицьових вен і кавернозного синуса;

• септикопіємія;

Лікування

При сучасному лікуванні і відсутності внутрішньочерепних ускладнень прогноз сприятливий.

Фурункул носа відноситься до серйозних захворювань і вимагає інтенсивного комплексного лікування. Категорично забороняється видавлювати стрижень фурункула. Розтин фурункула хірургічним шляхом показан лише при абсцедивуючих формах. Памятайте — при виникненні набряку, почервонінні, болючості в ділянці кінчика носа, присінку носа та крила носа необхідно негано звернутися до лікаря!

Фурункул носа