Вазомоторний риніт – захворювання слизової оболонки носа, спричинене порушенням нервової регуляції судин слизової оболонки. В результаті якого відбувається неконтрольоване наповнення судин кров’ю, що призводить до утворення набряку в носовій порожнині та порушення носового дихання.

Природжені й набуті вади, які спричиняють порушення носового дихання, а саме викривлення носової перегородки, рубцеві звуження чи атрезії носових порожнин, є сприятливим підґрунтям для виникнення вазомоторного риніту. Тривале порушення носового дихання викликає зміни у слизовій оболонці носа, порушує місцеву гемодинаміку і є причиною появи хронічних ринітів, а також низки захворювань загального характеру і призводить до розвитку вегето-судинної дистонії.

Взаємозв’язок між викривленням носової переділки та вазомоторним ринітом

Вазомоторні центри тісно пов’язані з дихальним, подразнення якого передається до вазомоторного центру. Порушення напрямку потоків повітря, їх швидкість і сила тиску на слизову оболонку у разі деформації перегородки носа викликають подразнення рецепторів слизової оболонки носа, що призводить до дисбалансу в місцевій вегетативній інерції. Таким чином, у разі порушення носового дихання (найчастіше спричиненого викривленням носової перегородки) розвивається вазомоторний риніт, що призводить до ще більш істотних розладів носового дихання, а в комплексі – до більш виражених, чутливих і небезечних для організму людини порушень. Вирішити це питання можна шляхом усунення викривлення перегородки носа, що дасть змогу нормалізувати носове дихання, а відтак і всі функції носа.

Як розпізнати вазомоторний риніт?

Вазомоторний риніт також називають ідіопатичним ринітом. Ангіоневротичний набряк має не дуже характерні симптоми. Через це, вазомоторний риніт легко сплутати з появою алергії. У такому випадку, необхідно звернути увагу на тривалість періоду виникнення та неможливість пов’язати симптоми з алергічними факторами. Що буває досить проблематично, оскільки періоди загострення найчастіше припадають на весну та осінь.

Симптоми

У багатьох пацієнтів захворювання характеризується постійним закладенням носа і рясними виділеннями з нього.

Під час передньої риноскопії виявляють, що слизова оболонка носа у хворих із нейровегетативною формою вазомоторного риніту має характерний сизий або синюшний колір, можуть бути сизі плями. Слизова оболонка набрякла, носові ходи звужені.

Причини виникннення

Вазомоторний риніт може бути викликаний такими факторами, як:

  • порушення напрямків потоків повітря в носовій порожнині
  • зміна атмосферного тиску
  • вплив специфічних запахів
  • вживання алкоголю
  • стрес
  • гостра та харяча їжа
  • різка зміна температури
  • сухе повітря
  • прийом медичних препаратів

Діагноз ставлять на підставі історії хвороби, фізичного обстеження та виключення наявності алергічного риніту. Лікування вазомоторного риніту має бути комплексним з урахуванням усіх етіологічних чинників та механізму розвитку захворювання в кожного конкретного пацієнта. Для одних пацієнтів це вимагатиме незначної корекції способу життя, для інших трохи більших обмежень, включаючи навіть зміну роботи або місце проживання. Септопластика може покращити загальний стан та носове дихання пацієнта. Хоча у випадку незначної гіпертрофії носових оболонок або незначного відхилення перегородки пацієнт може не відчувати дискомфорту, а коли з’являється інший фактор, а саме вазомоторний риніт, симптоми можуть виявитися значними.

Вазомоторний риніт може викликати порушення сну, головні болі, підвищену втомлюваність, астму, носові кровотечі та синуїти. І пам’ятайте, що самолікування шкідливо для вашого здоров’я!

Вазомоторний риніт