Поліпи носа – доброякісні масивні утворення на довгій або широкій ніжці, що утворюються на слизовій оболонці порожнини носа або навколоносових пазух внаслідок запального процесу.

Поліпи можуть бути одиничними та множинними, аж до дифузного поліпозу носа та гайморових пазух. Окремо в порожнині носа поліпи зустрічаються рідко, вони зачасту локалізуються в ділянці передніх комірок градчастого лабіринту, де під дією сил тяжіння ростуть в напрямку найменшого супротиву та заповнюють порожнину носа.

Симптоми

• утруднення носового дихання;

• слизові виділення з носа;

• порушення носового дихання;

• гіпо- або аносмія;

• відчуття розпирання між очима і носом;

• субфібрильна температура тіла, гостре запалення;

В залежності від тяжкості запального процесу можуть з’явитися відчуття розпирання і біль в області лобових і верхньощелепних пазух.

При хронічному поліпозному риносинуіті спостерігається утворення поліпів також в приносових пазухах, тому останні завжди необхідно досліджувати. Золотим стандартом дослідження є КТ приносових пазух носа.

Несвоєчасне лікування захворювання може призвести до розвитку ускладнень.

Лікування поліпозного риносинуіту ступінчасте і його починають з консервативної терапії і при неефективності виконують хірургічне втручання. Так як поліпи мають схильність рецидивувати, то пацієнти мають знаходитись під наглядом ЛОР-лікаря з періодичним ендоскопічним оглядом порожнини носа та при необхідності призначається КТ приносових пазух носа.

Що таке поліпи носа?