Опіки – найпоширеніший симптом надмірного перебування на сонці. Більшість опіків не становлять серйозних проблем для здоров’я і заживають протягом декількох днів. Однак не всі вони безпечні! Буває, опік настільки серйозний, що вимагає негайної медичної допомоги.

Симптоми

Через кілька годин обпечені ділянки шкіри починають свербіти, і навіть при найменшому дотику з’являється печіння та біль. Згодом може з’явитися озноб і загальна слабкість. Поява пухирів — характерна ознака для більш серйозних опіків.
Перші симптоми опіку, як правило, з’являються через 4-6 годин після надмірного перебування на сонці. Найбільший рівень дискомфорту спостерігається через 12-24 години, покращення стану -приблизно через 72 години. У легких випадках спостерігається поступовий перехід від почервоніння до потемніння або лущення епідермісу. У більш важких випадках можуть виникати загальні симптоми, такі як лихоманка, нудота, блювота, головні болі, а в дуже важких випадках: серцево – судинні розлади та навіть параліч! Деякі люди можуть відчувати подразнення очей.

Підвищений ризик сонячних опіків


Інтенсивність опіку залежить насамперед від інтенсивності УФ-випромінювання та тривалості перебування на сонці. Найбільший ризик сонячних опіків виникає влітку з 10:00 до 15:00. Ризик сонячних опіків збільшується у людей, які приймають певні ліки, що містять фототоксичні речовини, наприклад, протизаплідні таблетки, антидепресанти, протидіабетичні препарати, а також у людей, які користуються косметикою, дезодорантами або парфумерією. Тому перед перебуванням на сонці варто ознайомитись з інструкцією ліків та косметичних засобів, щоб переконатися, що вони не містять фотосенсибілізуючих речовин. Люди із світлою шкірою частіше страждають від сонячних опіків.


Найбільш схильні до опіків ділянки:
• шкіри повік,
• декольте,
• живота та спина;
• внутрішня поверхня стегон;

Перша допомога при сонячних опіках


У більшості випадків, з легкими опіками можна впоратися самостійно, без необхідності медичної консультації.

  1. Потрібно промити місце опіку теплою водою і прикласти прохолодний компрес. Якщо опік вражає більшу площу тіла, ми можемо прийняти заспокійливий душ, але вода повинна бути теплою і поступово трохи охолоджуватися. Занадто холодна вода може спричинити тепловий удар!
  2. Видалити зі шкіри будь -які сонцезахисні креми та залишки піску.
  3. Не змащуйте обпалену шкіру жирними кремами. Замість цього використовуйте заспокійливу, охолоджуючу та зволожуючу емульсію або піну.
  4. Через опіки на шкірі ми втрачаємо воду швидше, тому її потрібно якомога частіше зволожувати ззовні та підтримувати водний баланс зсередини. При загоєнні опіків не забувайте пити чисту воду, оскільки правильно зволожена шкіра швидше регенерується.
  5. Препарати, що містять D-пантенол під назвою провітамін В5, які заспокоюють подразнення, свербіж та почервоніння шкіри та додатково полегшують загоєння та регенерацію епідермісу. Крім того, можна використовувати препарати з алантоїном, який також прискорює загоєння опіків. Відмінним рішенням також стануть креми з гіалуроновою кислотою.
    6.Протягом кількох днів, поки опік заживає, не варто перебувати на сонці. У період загоєння слід уникати носіння тісного та синтетичного одягу, який може ще більше подразнити шкіру.

Коли звертатися до лікаря?

При появі на обпеченій шкірі пухирів, не проколюйте і не дряпайте їх. Такі дії можуть призвести до зараження.У таких випадках краще звернутися за медичною допомогою.
Якщо ви все ще відчуваєте сильне почервоніння шкіри, біль і печіння, незважаючи на вжиття будь -яких заходів, або якщо температура тіла підвищена, вам потрібно звернутися до лікаря. Консультація лікаря необхідна, особливо коли опіки супроводжуються болем і запамороченням, нудотою, ознобом, високою температурою, збільшенням частоти серцевих скорочень та втратою свідомості. Це симптоми сонячного удару, який може виникнути при опіках.

Сонячні опіки